Вказана виробником ємність портативного акумулятора є лише номінальною. Її реальне значення — тобто фактична кількість енергії, яку повербанк здатний передати іншим гаджетам — завжди менша.

Більшість користувачів про це навіть не здогадуються. Тому неправильно оцінюють можливості переносних батарей перед покупкою або тим чи іншим сценарієм використання. В результаті повербанки можуть не виправдовувати очікувань: енергії зовнішнього акумулятора виявляється недостатньо для того, щоб заряджати необхідні користувачу пристрої стільки разів, скільки йому потрібно.

Щоб уникнути подібних проблем, достатньо навчитися визначати реальну ємність повербанка. Для цього є кілька способів різної складності. Читайте про них у нашій статті.

Чому реальна ємність повербанка нижча за вказану виробником

Реальна ємність портативного акумулятора не відповідає фактичній через те, що при зарядці зовнішніх пристроїв частина енергії втрачається.

Насамперед це відбувається в результаті перетворення вольтажу, або — як ще кажуть — конвертації напруги. Річ у тому, що виробники повербанків часто вказують ємність із розрахунком на роботу під напругою близько 3,7 вольта. Приблизно такий вольтаж переносна батарея використовує за умовчанням. Але для живлення смартфонів та інших зовнішніх пристроїв через USB-кабель необхідно від 5 вольт і вище. Тому під час зарядки відбувається конвертація напруги, що спричиняє часткову втрату енергії.

Деякі компанії, які випускають повербанки, все ж таки вказують у характеристиках своїх продуктів ємність для напруги 5 вольт. Це набагато ближче до реальної кількості енергії, адже таке маркування вже враховує втрати при конвертації. Іноді в характеристиках повербанка можна зустріти відразу кілька показників ємності для різної напруги: наприклад, для 3,7 вольта та 5 вольт.

Крім того, втрати відбуваються ще й у процесі передачі. Це зумовлено фізикою: наприклад, частина енергії перетворюється на тепло. Ступінь витрат залежить від потужності зарядки, а також від температури навколишнього середовища, вологості та інших зовнішніх факторів. Але, як правило, ці втрати не такі великі, як при конвертації.

Як визначити реальну ємність зовнішнього акумулятора

Є різні способи дізнатися фактичну ємність повербанка. Деякі з них вимагають від вас лише кількох хвилин вільного часу. Для інших знадобляться додаткові пристрої або навіть допомога фахівця. Почнемо з найшвидших і найпростіших, після чого перейдемо до більш витратних та складних способів.

Обчисліть потрібне значення

Реальну ємність портативного акумулятора можна обчислити самостійно. Для цього потрібно врахувати всі втрати енергії. Такий спосіб зручний тим, що ним можна скористатися ще до придбання зовнішньої батареї. Хід дій залежить від того, як саме виробник повербанка вказав значення ємності.

Якщо в характеристиках зовнішньої батареї поруч із ємністю вказано 5 вольт, енерговитрати при конвертації вже враховані. Тоді просто помножте це значення на 95% — це середній ККД, щоб врахувати втрати при передачі. Результатом і буде приблизна реальна ємність портативного акумулятора.

Приклад повербанка, ємність якого (10 000 мА·год) вказана для напруги 5 Вольт (5,1 V)

Якщо поруч із ємністю вказаний стандартний для повербанка вольтаж (від 3,6 до 3,8 вольта), спочатку виконайте конвертацію напруги в 5 вольт. Для цього помножте номінальну ємність на вказаний для неї вольтаж і поділіть результат на 5. Далі, щоб врахувати втрати при конвертації та передачі енергії, помножте отриманий на попередньому етапі результат на 85% — це середній ККД при зарядці. У результаті отримаєте теоретичну реальну ємність свого повербанка.

Загальна формула розрахунку реальної ємності з урахуванням енерговитрат від конвертації та передачі буде такою: реальна ємність = номінальна ємність * напруга повербанка / вольтаж заряджуваного пристрою * 85%.

Розберемо розрахунки на конкретному прикладі. Припустимо, номінальна ємність вашого повербанка становить 20 000 мА·год, а вказана для неї напруга — 3,7 вольта. Тоді реальна кількість енергії, яку повербанк зможе передати вашому пристрою, буде приблизно такою: 20 000 * 3,7 / 5 * 0,85 = 12 580 мА·год.

Проведіть експеримент

Ще один простий спосіб перевірити реальну ємність повербанка — порахувати, який фактичний обсяг енергії отримує від нього зовнішній пристрій.

Для цього потрібно повністю зарядити переносну батарею і простежити, скільки разів вона здатна заповнити акумулятор зовнішнього гаджета з 0 до 100% — до власного перезаряджання. Після цього залишається лише помножити отриману кількість на ємність батареї у пристрої, що заряджався.

Припустимо, повербанка з номінальною ємністю 30 000 мА·год вистачило, щоб зарядити ваш смартфон з батареєю на 5 000 мА·год три рази до 100% і ще один раз — до 70%. Реальну ємність цього портативного акумулятора можна порахувати так: 3 * 5 000 + 0,7 * 5 000 = 18 500 мА·год.

Мінус цього способу полягає в тому, що вам доведеться кілька разів розряджати зовнішній пристрій до нуля, що шкідливо для вбудованої в нього батареї. Крім того, отриманий результат можна вважати точним лише для того гаджета, який брав участь в експерименті. Інакше кажучи, фактична кількість енергії, яку повербанк здатний передавати іншим гаджетам, може відрізнятись.

Скористайтеся USB-тестером

Перевірити дійсну ємність повербанка можна також за допомогою USB-тестера. Цей пристрій на вигляд нагадує звичайний флеш-накопичувач з маленьким екраном. На ньому відображається сила струму, напруга та, що нас цікавить найбільше, кількість відданої енергії. Якщо підключити тестер до зовнішньої батареї, він пропустить її заряд і відобразить обсяг енергії на своєму дисплеї.

USB-тестер

Але для цього способу вам знадобиться ще один пристрій, який прийматиме пропущений через тестер заряд у себе. Для цього можна використовувати навантажувальний USB-резистор. Він виглядає як невелика плата з USB-портом. Тестер можна придбати за 200-300 грн, а резистор коштує менше сотні.

Навантажувальний USB-резистор

Щоб перевірити реальну ємність повербанка за допомогою цих пристроїв, спочатку потрібно зарядити його до 100%. Після цього необхідно підключити до акумулятора тестер, а до тестера — резистор навантаження. Коли батарея повністю розрядиться, тестер покаже її дійсну ємність. Насправді, нічого складного.

Зверніться до сервісного центру

Якщо ви не бажаєте витрачати час і сили на самостійні розрахунки, експерименти або придбання додаткових пристроїв, можете просто звернутися до фахівця. За невелику суму працівник сервісного центру протестує ваш портативний акумулятор та перевірить його реальну ємність. Якщо ж ви спостерігаєте проблеми у роботі повербанка і підозрюєте, що він несправний, заразом майстер може проконсультувати вас з приводу загального стану апарата.

Як визначити реальну ємність повербанка для швидкого заряджання

Багато повербанків підтримують режим швидкого заряджання, який використовує Power Delivery, Quick Charge або інші подібні технології. Коли ця функція активна, напруга може підніматися набагато вище за стандартні 5 вольт.

Як результат, конвертація у вищий вольтаж збільшує втрати енергії. Наприклад, повербанка з ємністю 10 000 мА·год в режимі швидкого живлення може ледь вистачати для повного заряджання смартфона з вбудованою батареєю на 3 000 мА·год. Це не брак, а наслідок роботи фізичних законів.

На жаль, швидке заряджання ускладнює підрахунок реальної ємності повербанка. Вбудований в нього контролер живлення в цьому режимі може автоматично змінювати вольтаж до різних значень протягом одного зарядного сеансу. Така поведінка пристрою не дозволяє точно спрогнозувати втрати енергії. Тож порахувати реальну ємність повербанка для швидкого заряджання можна лише експериментальним шляхом.

Іноді виробники можуть самі вказувати приблизну реальну ємність своїх портативних акумуляторів для режиму швидкого заряджання. Наприклад, для повербанка Fast Charge Battery Pack 10.2A на сайті Samsung наведено аж три значення ємності: номінальне, типове для звичайного заряджання (близько 5 вольт) та типове для швидкого заряджання (вище за 5 вольт). Але це, скоріше, виняток із правила. Найчастіше таких даних у характеристиках просто знайти.

Підведемо підсумок

Важливо пам'ятати, що зазначена виробником ємність повербанка є лише номінальною. Реальна кількість енергії, яку зовнішній акумулятор може віддати іншим апаратам, завжди менша за вказану. У всьому винні енерговтрати, які виникають під час заряджання.

Дізнатися реальну ємність повербанка можливо самостійно. Для цього можна врахувати втрати енергії, перевірити обсяг переданого зряду в ході експерименту або скористатися USB-тестером. Якщо ж ви не хочете займатися цим самі, можете звернутися за допомогою до сервісного центру.

Максим Волоцький - оглядач на Wookie.UA
Максим Волоцький
оглядач на Wookie.UA