Виробники смартфонів вже багато років змагаються між собою за кількістю мегапікселів у мобільних камерах. Майже кожен бренд намагається випустити такий апарат, який обжене за цим показником усіх опонентів. Якщо смартфон має багатомегапіксельну камеру, маркетологи відразу намагаються представити це однією з головних конкурентних переваг апарата.

Але наскільки важлива кількість мегапікселів насправді? На що вона взагалі впливає? Скільки мегапікселів достатньо? І від яких ще параметрів залежить якість роботи камери? Відповіді на ці та інші питання по темі шукайте в нашій статті.

На що впливає кількість мегапікселів

У мегапікселях вимірюють кількість світлочутливих елементів, з яких складається сенсор камери — тобто матриця. Саме ці крихітні точки вловлюють пропущене через лінзи світло і перетворюють його на цифрові дані для створення фотографій та відео.

Сенсор камери. Джерело: Huawei

Кожен такий елемент матриці називають фотодіодом або пікселем. В будь-якому сенсорі мільйони цих точок. Тому для зручності в якості одиниці їх підрахунку використовують мегапіксель (Мп), який так і перекладається: мільйон пікселів.

Припустимо, в характеристиках камери вказано значення 10 Мп. Тоді це означає, що її сенсор складається з десяти мегапікселів або десяти мільйонів світлочутливих елементів.

Від кількості мегапікселів у камері залежить роздільна здатність її фотографій та відео. Чим більше світлочутливих точок у сенсорі, тим більше візуальної інформації потрапляє у фінальне зображення. В результаті воно виходить більш деталізованим та чітким.

Скільки мегапікселів вам потрібно

Незважаючи на гонку за кількістю мегапікселів, більшості користувачів достатньо смартфона з основною камерою на 12 Мп. Цього вистачить, щоб зняті з її допомогою матеріали досить добре виглядали навіть на великому екрані з роздільною здатністю 4K.

Сенсор камери. Джерело: Samsung

Але іноді все ж таки краще мати камеру, у якої більше мегапікселів. Наприклад, якщо ви збираєтеся друкувати знімки на габаритних носіях на кшталт плакатних аркушів. Або якщо хочете переглядати зняті матеріали на екрані з роздільною здатністю, що вища за 4K. Крім того, велика кількість мегапікселів вкрай корисна для збільшення під час зйомки або укрупнення окремих фрагментів готового зображення. У всіх цих випадках відбувається деяка втрата якості, тому її потрібно компенсувати додатковими мегапікселями.

Оптична система та сенсор камери. Джерело: Sony

Розмір самого сенсора не менш важливий, ніж кількість мегапікселів. Від цієї величини залежить, який загальний обсяг світла потрапляє на матрицю. Чим він більший, тим краща якість знімків при слабкому освітленні. Тому, незалежно від кількості мегапікселів, вибирайте камери з діагоналлю сенсора від 1/2.55" (0,39 дюйма). На жаль, цей параметр не завжди вказують у характеристиках.

Більше – не завжди краще

Велика кількість мегапікселів може погіршувати роботу камери в умовах поганого освітлення.

Справа в тому, що для збільшення кількості світлочутливих точок інженерам необхідне додаткове місце для їхнього розміщення на сенсорі. Але площу матриці розширити не так просто, оскільки потрібно збільшувати розмір смартфона або зменшувати інші компоненти. Тому заради збільшення кількості пікселів розробники зменшують площу кожного з них. В результаті такі точки стають занадто дрібними, щоб добре вловлювати світло.

Схематичне зображення пікселів на сенсорі. Джерело: Samsung

Але слід зазначити, що погіршення відбувається не завжди. Деяким розробникам вдається збільшити кількість пікселів без перманентного зниження загальної світлочутливості сенсора.

Такого результату досягають завдяки бінінгу. За допомогою цієї технології смартфон може групувати маленькі пікселі на сенсорі та обробляти дані кожної такої групи, ніби вона являє собою один великий фотодіод. Внаслідок цього матриця сприймає більше світла.

Схематичне зображення піксельного бінінгу. Джерело: Samsung

Оскільки біннінг скорочує кількість самостійних пікселів, роздільна здатність матриці зменшується. Але цю технологію можно швидко вмикати та вимикати в налаштуваннях камери — в залежності від поточних потреб.

Таким чином, власнику смартфона з підтримкою бінінгу дістаються лише плюси. Велика кількість мегапікселів дозволяє створювати дуже хороші кадри при яскравому освітленні. А коли навкруги темно, користувач просто активує бінінг і отримує, хоч і не настільки чіткі, але все одно дуже непогані для таких умов відео та знімки.

Проте багато залежить від реалізації. В одних смартфонах бінінг працює добре, в інших — набагато гірше. Тому завжди є шанс, що камера з великою кількістю мегапікселів погано зніматиме у темряві.

Які ще параметри та функції камери важливі

На роботу камери впливають не лише кількість мегапікселів та їх розмір. Розглянемо решту характеристик та функцій, від яких залежить якість та інші властивості одержуваних зображень.

Фокусна відстань та зум

Фокусною називають відстань від сенсора камери до її оптичного центру — точки простору, в якій об'єктив зводить промені світла в чітке зображення.

Від цієї величини залежить, яку площу може охоплювати камера і наскільки великими у ній виглядають віддалені об'єкти. Чим більше це значення, тим менший кут огляду та сильніше збільшення. Зазвичай фокусну відстань вимірюють у міліметрах.

Компоненти камери. Джерело: Samsung

В залежності від цього параметра об'єктиви смартфонів ділять на кілька типів.

  • Ширококутні — стандартні об'єктиви з фокусною відстанню близько 25 мм. Їхній кут огляду найближче до такого в людського ока. Якщо у смартфона кілька задніх камер, то ширококутна виступає основною.
  • Надширококутні — об'єктиви, фокусна відстань у яких менша за стандартну. Найчастіше вона становить близько 13 мм. Такі об'єктиви відрізняються широкими кутами огляду та слабким збільшенням, тому оптимально підходять для зйомки панорам.
  • Телевики (перископи) — об'єктиви зі збільшеною фокусною відстанню. Зустрічаються 70 мм, 120 мм, 230 мм та інші значення. Такі об'єктиви звужують поле зору, але в той же час сильніше збільшують віддалені об'єкти, тому найкраще підходять для зйомки на великій відстані.

Якщо в недорогих смартфонах найчастіше зустрічаються одна або дві задні камери, то апарати з середньої та верхньої цінових категорій майже завжди оснащують трьома та навіть чотирма камерами з об'єктивами різних типів. Вибирайте пристрої, камери яких підходять за фокусною відстанню вашим знімальним завданням.

Смартфон Galaxy S23 Ultra, телевик підтримує десятикратний оптичний зум

Тепер давайте згадаємо про таку важливу функцію, як зум. Більшість мобільних камер підтримує лише цифрове збільшення, яке просто обрізає фрагмент кадру та розтягує його.

Але деякі дорогі апарати на зразок Xiaomi 13 Pro та Samsung Galaxy S23 Ultra підтримують оптичний зум. Ця функція дозволяє змінювати фокусну відстань за допомогою вбудованих лінз. Завдяки їй ви можете збільшувати об'єкти в кілька разів без втрати якості, що дуже корисно для зйомки на великих дистанціях.

Діафрагмове число

Діафрагмове число характеризує здатність об'єктиву пропускати світло до матриці. Формула розрахунку цього показника досить проста: потрібно поділити фокусну відстань на діаметр вхідного отвору камери. У характеристиках результат можуть вказувати так: f/1.7 або F/1.9, або F2.2.

Камера у розрізі. Джерело: Huawei

Маленьке діафрагмове число говорить про те, що у об'єктива відносно великий вхідний отвір — це випливає з формули. Тобто теоретично така камера має добре пропускати світло. Ще один важливий ефект маленької діафрагми — велика глибина різкості.

Якщо ви заплуталися, не страшно. Головне розуміти, що чим менше вказане в характеристиках камери діафрагмове число, тим краще вона повинна знімати у темряві та сильніше розмивати фон за об'єктом, який потрапляє у фокус. У основних камер флагманських смартфонів цей показник зазвичай нижче f/2.0.

Автофокус

Функція автоматичного фокусування дозволяє камері самостійно розпізнавати головний об'єкт зйомки і робити його максимально чітким. Без автофокусу зображення може бути розмитим.

Але існують різні технології автоматичного фокусування і не всі вони однаково добре справляються зі своїм завданням. Так, дешевші моделі смартфонів зазвичай підтримують тільки контрастний автофокус. Мікропроцесор шукає ділянку з найбільшим контрастом та фокусується на ній. Цей спосіб дуже точний, але найповільніший і погано працює при нестачі навколишнього світла.

Смартфон OnePlus 11, основна камера підтримує фазовий автофокус

Дорожчі апарати на додачу до контрастного використовують лазерний або фазовий (PDAF) типи автофокусу. Перший фокусується на об'єкті за допомогою лазерного далекоміра, а другий — завдяки спеціальним датчикам фази зображення. Обидва функціонують набагато швидше за контрастний автофокус і можуть ефективно працювати в темряві. Фазовий тип найкраще справляється з фокусуванням на рухомих об'єктах.

Смартфон Xiaomi 13 Pro, основна камера підтримує лазерний та фазовий автофокус

Стабілізація зображення

Стабілізація кадру допомагає усунути розмиття та тряску, які можуть виникати при зйомці під час руху. Існують різні технології стабілізації: оптична та електронна. Кожна має свої особливості.

Оптична стабілізація (OIS) відстежує рухи смартфона за допомогою гіроскопа, а потім компенсує їх відповідними рухами лінз та інших компонентів камери. Цей спосіб краще за інші працює при нестачі світла.

Електронна стабілізація (EIS) відстежує рухи смартфона за допомогою акселерометра, після чого теж компенсує їх. Але не за рахунок переміщення компонентів, а за допомогою програмної обробки. Ця технологія ефективніша в умовах хорошого освітлення, але водночас може знижувати якість фінального зображення.

Режим стабілізації Action Mode у iPhone 14 Pro Max

Деякі смартфони преміум-класу використовують гібридну стабілізацію. Це комбінація двох варіантів, яка поєднує їхні сильні сторони. У той же час дешеві смартфони можуть не підтримувати стабілізацію взагалі.

Частота кадрів та роздільна здатність відео

Якщо ви збираєтеся не тільки фотографувати, а й робити відеозаписи, тоді обов'язково звертайте увагу на частоту кадрів та роздільну здатність відео.

Частота кадрів — це швидкість відео. Вимірюється в кадрах за секунду (к/с). Сучасні смартфони знімають із частотою від 24 к/с та вище. Для нас відео з такою швидкістю виглядає дуже кінематографічним, саме її використовують для більшості фільмів.

Багато смартфонів підтримують кілька частот, між якими можна перемикатися в налаштуваннях камери. Швидкості 30 к/с та 60 к/с можна використовувати для більш динамічних зйомок — наприклад, спортивних подій або екшн-сцен. Відео, зняті при 120 к/с, займають дуже багато місця. Зате вони неймовірно плавні і відмінно підходять для уповільненої зйомки — достатньо лише знизити швидкість відтворення.

Роздільна здатність визначає, з якої кількості пікселів складається відео. Чим вона вища, тим більше точок у зображенні і тим вищі його чіткість та деталізація. Загалом, усе так само, як і з фотографією.

Важливо, щоб смартфон міг знімати у роздільній здатності від 1080p. Все, що нижче, виглядає розбірливо, але не відповідає актуальним стандартам якості відео. Оптимальний варіант — 4K. Записи з такою роздільною здатністю добре виглядатимуть на будь-якому екрані. Деякі флагмани здатні знімати 8К. Але настільки висока роздільна здатність може знадобитися хіба що професійним операторам, а для звичайних користувачів просто не має сенсу.

Важливість апаратних та програмних потужностей

Чим далі, тим сильніше на роботу камери впливають алгоритми програмного забезпечення та процесор смартфона. З їхньою допомогою можна компенсувати різні фізичні недоліки матриці та оптики, а також значно посилити майже будь-які можливості камери. Піксельний бінінг — яскравий доказ цьому.

Чому це важливо для користувача? Зростаюча роль обчислювальних потужностей робить технічні характеристики камери менш значними. В результаті смартфон із застарілою камерою, але просунутим процесором та передовим програмним забезпеченням може знімати на рівні топових камерофонів. В якості прикладу можна навести Google Pixel 7 Pro, який використовує для обробки зображень алгоритми машинного навчання Google.

Смартфон Google Pixel 7 Pro

Таким чином, характеристики камери смартфона варто розглядати лише як прибризний орієнтир. Скласти більш надійне уявлення про її роботу можна тільки з відгуків оглядачів або на доступних у мережі прикладах знятих нею матеріалів. В ідеалі варто піти до магазину та перед покупкою протестувати камеру своїми руками.

Висновки: як вибрати хороший камерофон

При виборі смартфона з гарною камерою не потрібно зациклюватися на кількості мегапікселів. Для більшості завдань достатньо 12 Мп — за умови, що розмір сенсора становить як мінімум 1/2.55".

Але якщо ви плануєте друкувати фотографії, активно користуватися цифровим зумом або переглядати свої відео та знімки на моніторі з роздільною здатністю вищою 4K, тоді варто взяти камеру, у якої більше мегапікселів. Проте перевіряйте, щоб вона підтримувала піксельний бінінг, інакше така камера погано зніматиме у темряві.

Крім того, звертайте увагу на такі параметри та функції, як фокусна відстань, зум, діафрагмове число, автофокус, стабілізація, а також частота кадрів і роздільна здатність відео.

Не забувайте, що характеристики камери — це лише приблизний орієнтир. Завдяки програмній постобробці смартфон може робити відмінні записи та знімки навіть за відносно слабкої камери. Щоб скласти повнішу думку про камерофон, читайте огляди професіоналів або тестуйте камеру перед покупкою самостійно.

Максим Волоцький - оглядач на Wookie.UA
Максим Волоцький
оглядач на Wookie.UA