Зміст
Смартфон останніми роками став для багатьох користувачів основним засобом прослуховування музики. Причому навіть завантажувати mp3-файли на вбудований накопичувач або картку пам'яті тепер не потрібно — улюблені треки можна відтворювати з інтернету в численних музичних онлайн-сервісах. Однак яким би навороченим і дорогим не був апарат, якою б кількістю динаміків він не був обладнаний, їх невеликі фізичні розміри не дозволяють їм відтворювати повний спектр частот, особливо це стосується низькочастотного діапазону.
Звичайно, завжди можна скористатися навушниками, але не всім це рішення підходить. Хтось просто не сприймає музику при такому способі її прослуховування, а хтось взагалі відчуває дискомфорт від гарнітури у вухах аж до головного болю. Крім того, навушники не дозволяють слухати музику компанією з кількох людей.
Підключення телефону до домашнього музичного центру або комп'ютерних колонок — теж не завжди зручний варіант. Їх незручно брати із собою на відпочинок на природі чи якусь тусовку. Саме тому і була винайдена портативна акустика. Вона підключається до смартфона без дротів, і її без проблем можна носити в сумці або рюкзаку, а деякі моделі мають кріплення для штанів.
Але якщо зайти в магазин електроніки, то можна побачити величезне різноманіття портативних колонок від мініатюрних розміром з брелок до дуже важких із габаритами магнітол 90-х років. Дизайн та набір функцій також різняться. Через це недосвідчений у питанні вибору переносних аудіосистем споживач може розгубитися. У цій статті ми розповімо, на які параметри потрібно звертати увагу насамперед, і які характеристики портативних колонок є найважливішими.
Габарити та вага
При виборі портативної колонки, перш за все, потрібно визначитися з її розмірами. Звичайно, зручно, коли девайс поміщається в будь-яку кишеню, але від такого малогабаритного пристрою потужного та гучного звуку чекати не варто — закони фізики ще ніхто не скасовував. Тобто або покупець вибирає зручність носіння колонки і жертвує якістю звучання, або навпаки.
Будь-який звуковідтворюючий пристрій містить динаміки, в яких є магніт. Чим більші динаміки, тим важча вся конструкція. Це необхідно також враховувати при покупці. Наприклад, якщо планується часто носити портативну акустику з собою, то краще зробити вибір на користь не дуже важкого варіанта, нехай навіть для цього потрібно трохи пожертвувати потужністю та гучністю. Якщо ж колонка більшу частину часу переноситиметься не далі, ніж із кімнати в кімнату, то на її розміри можна не дивитися.
Кількість динаміків
Найпопулярніші конфігурації портативних колонок — 2.0 та 2.1. У першому випадку це означає, що девайс оснащений двома динаміками, тобто відтворює класичний стереофонічний звук. Другий приклад — те саме, але з додатковим низькочастотним випромінювачем.
Зустрічаються переносні акустичні системи 5.1 або, навпаки, монофонічні з одним каналом. Вибір залежить від того, наскільки об'ємне звучання хоче почути споживач.
Потужність та гучність
У характеристиках портативних колонок можна бачити такий параметр, як вихідна потужність. Він вимірюється у ватах і визначає, наскільки голосно може звучати система. Пристрої, що видають менше ніж 10 Вт, більше підходять для невеликої кімнати, наприклад, спальні. Для того щоб колонка комфортно звучала на вулиці, слід вибирати модель з потужністю 15-20 ват і більше. Не рекомендуємо виставляти максимальну гучність — більшість динаміків на таких рівнях починають помітно спотворювати звук, хрипіти.
Потужність залежить від імпедансу — опору акустичної системи Чим він вищий, тим менша вихідна потужність.
Діапазон частот
Прийнято вважати, що людина сприймає звуки з частотою в діапазоні від 20 до 20000 Гц, тому краще, якщо можливості портативної колонки покриватимуть її цілком. Якщо ж буде зрізаний верхній сегмент цього проміжку, звук буде здаватися глухим і нечітким. Вища нижня межа позбавить музику базової основи.
Більше «заморочені» меломани можуть пошукати в інтернеті графіки вимірів амплітудно-частотної характеристики. Чим лінія рівніша, тим природніший звук. І навпаки, виражені коливання АЧХ говорять про неприродне забарвлення звучання.
Автономність
Портативна колонка передбачає необхідність роботи далеко від розетки, тому оснащується акумулятором. Зрозуміло, що чим більша його ємність, тим довше працюватиме акустична система. Середній час відтворення без підзарядки складає шість годин, але існують і довгограючі моделі, здатні пропрацювати добу. Є і зворотний приклад, коли дешева китайська колонка обладнана слабкою батареєю, якої ледве вистачає на кілька годин.
Водо- та пилозахист
Портативні колонки часто беруть із собою на пікнік, пляж чи похід. Іншими словами, пристрій виявляється в польових умовах, де підвищується ризик потрапляння в нього води, піску чи пилу. Тому додатковий захист від таких неприємностей не завадить. Однак він буває різним, тому слід звертати увагу на його клас. Чим він вищий, тим краще. Найпросунутіші класи — IP67 та IP68. Вони означають, що девайс максимально пило- і водонепроникний.
Підключення
Найпопулярніший канал передачі звукового сигналу зі смартфона на портативну колонку — Bluetooth. Також пристрій може мати модуль NFC. Він значно спрощує сполучення двох аксесуарів. Нерідко зустрічається 3,5 мм роз'єм, за допомогою якого можна підключити акустичну систему, наприклад, до настільного комп'ютера. Наявність порту USB і слота для картки пам'яті дозволяють використовувати зовнішні носії, тобто обходитися взагалі без смартфона або іншого пристрою в ролі джерела звуку.
Можливість відповіді на дзвінки
Нерідко трапляється, що під час прослуховування музики зі смартфона на нього надходить дзвінок. Якщо колонка оснащена мікрофоном та функціями гучномовця, то відповісти на виклик можна не беручи до рук телефон. При цьому відтворення автоматично зупиниться та відновиться після завершення розмови.
Дизайн
На смак і колір товаришів немає, говорить відома приказка. Але деяких загальних рекомендацій дотримуватися при виборі портативної акустики все ж таки варто. Головна з них — щоб колонка підходила до інтер'єру і не здавалася чужорідною плямою у кімнаті. На щастя, зазвичай виробники пропонують одну й ту саму модель у кількох кольорах. Іноді кількість доступних покупцю кольорів перевищує десяток. Якщо користувач купує колонку з наміром влаштовувати домашні вечірки, то є сенс придивитися до пристроїв з підсвічуванням. Остання посилить святкову атмосферу танцювального заходу.
Висновки
Портативна колонка — необхідний аксесуар для тих, хто часто слухає музику зі смартфона та при цьому не вітає навушники. Проте вибрати відповідну акустичну систему, як виявляється, не так вже й просто. Сподіваємося, що ця стаття прояснила основні моменти, які важливо враховувати при покупці.