Як захистити дисплей смартфона? Рано чи пізно про це задумується кожен користувач. Щоби збагнути значущість екрана, досить згадати, що найбільшу частину інформації про навколишній світ людина отримує через зір. Додамо до цього й той факт, що інтерфейс «людина-смартфон» грунтується на тактильній чутливості, тобто на доторках пальцями до дисплея. Інші органи управління використовуються нами набагато рідше.
Тому захисту дисплея від можливих ударів та обов’язкової появи дрібних подряпин потрібно приділити особливу увагу.
Розповідаю та порівнюю види захисних покриттів дисплея з двох матеріалів: спеціального скла та гідрогелю.
Скляна броня
Захисне скло для екрана виправдало себе та завоювало популярність у користувачів. Строго кажучи, цю складну багатошарову конструкцію не можна називати просто склом. Адже воно складається з:
- силіконової основи — фіксує скло на дисплеї;
- стримуючого шару — завдяки йому розбитий дисплей не розсипається;
- противідблискова поверхня — знижує блиск дисплея, підвищує комфортність перегляду;
- скляна пластина — саме вона захищає дисплей від механічних пошкоджень;
- олеофобне (масловідштовхувальне) покриття — протистоїть виникненню жирних плям, відбитків пальців, полегшує чищення дисплея.
Скляна пластина в такому «пирозі» може мати різну товщину: 0,26 мм, 0,33 мм, 0,5 мм.
Також захисне скло для смартфона може мати різну твердість. Для характеристики твердості використовують так звану шкалу Мооса. Вона прийшла з мінералогії, де використовується визначення твердості мінералів. Одиниця (1H) за такою шкалою присвоєна дуже м’якому мінералу — тальку. Десяти балів (10H) удостоєно найтвердішу речовину в природі — алмаз. Звертайте увагу на цей параметр (він вказується на упаковці). Чим твердіше захисне скло, тим краще воно захищає від пошкоджень. Якщо скло має твердість 9H (у добрих захистів іншої твердості просто не буває), то в побуті подряпати такий захист екрана може хіба що діамант у жіночому перстенику.
Якісно виготовлене скло повинно мати заокруглені грані. Це потрібно для комфортного утримання смартфона в долоні.
І ще один важливий аспект. Якщо все-таки скло тріснуло, то будьте дуже обережні. Дрібні уламки можуть сильно поранити користувача. Тому замініть або, як мінімум, зніміть розбите скло з дисплея.
Загалом захисне покриття зі скла має такі позитивні властивості:
- надійний захист від дрібних механічних пошкоджень завдяки своїй твердості;
- добрий захист від ударних впливів (як ось падіння смартфона плиском на горизонтальну поверхню. Так, скляний шар у захисті роздробиться. Але енергія удару розсіється і є великий шанс, що дисплей вціліє;
- загартоване скло має відмінну прозорість і забезпечує комфортне користування;
- олеофобне покриття забезпечує добру чутливість до дотиків, що, знову ж таки, забезпечує комфортне користування смартфоном,
- прийнятна вартість.
Гідрогель, що лікує свою поверхню
Захисне покриття з гідрогелю стало подальшим розвитком знайомих усім пластикових плівок У якийсь момент плівки поступилися за популярністю скляному захисту. Однак поява смартфонів із заокругленими краями дисплеїв вимагала нових рішень.Так кілька років тому на ринку з’явився гідрогелевий захист для екранів смартфонів. Гідрогель
— це полімерний матеріал, здатний вбирати й утримувати вологу. Товщина захисного покриття із гідрогелю не перевищує 0,2 мм (товщина захисного скла 0,25–0,5 мм). Тому воно майже невидиме. У гідрогелю є одна цікава властивість, яка виявилася дуже корисною для створення захисних плівок. Цей полімер здатний відновлювати власну поверхню, «загоювати» дрібні подряпини. Щоправда, сильніші пошкодження хоч і затягуються, але вже не зникають повністю.
Переваги гідрогелевого захисту:
- стійкість до механічних впливів;
- прозорість, немає спотворень кольору;
- простота поклейки/видалення плівки з дисплея;
- тактильна чуйність;
- дозволяє виготовити покриття для найскладнішої форми смартфона;
- нешкідливість;
- тривалий термін експлуатації.
Водночас у гідрогелевого захисту є одна, але дуже суттєва вада. Він не захистить дисплей від сильнішого удару. Скло ж, навіть розбившись саме, здатне зберегти екран вашого смартфона неушкодженим.
Деякі підсумки
Підбиймо підсумок і зробимо невелике порівняння.
Почнемо з того, що і скло й гідрогель у цілому заслуговують на добрі слова. Вони непогано справляються зі своїм завданням. Зрештою, ніякий захист не врятує дисплей від сильного удару.
До найважливіших переваг гідрогелю слід віднести здатність затягувати дрібні подряпини на своїй поверхні, мінімальну товщину, яка не впливає на тактильну чуйність.
Нарешті, гідрогелева плівка клеїться на екран набагато простіше ніж скло — без дратівних повітряних порожнин, які всім нам знайомі по пластмасових плівках.
Найважливіший мінус гідрогелевої плівки — вона марна при сильніших ударах.
Водночас захисне скло здатне зберегти дисплей при досить сильних впливах. Навіть якщо при цьому саме зруйнуватись. У цьому полягає його найважливіша перевага. Та і дрібні подряпини теж не страшні якісному склу. Інша справа, що подряпини, що вже утворилися, нікуди не подіються протягом усього терміну використання скла.
Крім того, товстіші стекла можуть знизити тактильну чутливість дисплея і знизити комфортність користування смартфоном.
Одним словом, гідрогелеву плівку можна порекомендувати тим користувачам, які дбайливо ставляться до свого гаджета й не хочуть спотворювати початковий дизайн пристрою.
А ось захисне скло — це вибір тих, хто з тих чи інших причин схильний впускати смартфон із рук. Якщо помічаєте за собою таку рису — відмовтеся від гідрогелевої (та й будь-якої іншої) плівки, віддайте перевагу старому доброму склу. Ну, і посильте безпеку смартфона надійним чохлом. А як вибрати протиударний чохол, я розповідав у блозі Wookie.UA.