Проникнення вологи під корпус телефону може назавжди вивести його з ладу. Але це не означає, що кожен намоклий смартфон приречений. Все залежить від герметичності корпусу, обсягу та локалізації рідини, а також вашої реакції. Навіть якщо вода потрапить усередину смартфона, при швидких та організованих діях шкоди можна запобігти. Або хоча б мінімізувати її. Поради з нашої статті можуть стати для цього у нагоді.

Як діяти після контакту телефону з водою

Вимкніть смартфон. Головна небезпека від води полягає в тому, що вона може порушити нормальну циркуляцію струму в мікросхемах та призвести до короткого замикання. Щоб цього не сталося, потрібно якнайшвидше вимкнути телефон. Такий крок зупинить рух енергії в компонентах пристрою і тим самим зменшить ймовірність їх пошкодження. Якщо промоклий телефон відноситься до старих моделей зі знімною батареєю, її необхідно дістати. Це повністю знеструмить смартфон, що надійніше.

Витріть воду. Видаліть вологу з корпусу сухою м'якою тканиною. Для цього ідеально підійде серветка із мікрофібри або іншого безворсового матеріалу. Але можна використовувати і звичайний рушник. Протерти контакти в роз'ємах допоможуть ватяні палички або зубочистки, обмотані на кінчиках невеликою кількістю вати. Якщо на апарат вдягнено чохол, зніміть його і витріть вологу, яка могла потрапити під аксесуар.

Очистіть бруд. Якщо пристрій впав у солону або брудну воду чи в іншу рідину з різними домішками, протріть його чистою вологою тканиною. В ідеалі потрібно використовувати мікрофібру, злегка змочену 75-відсотковим ізопропіловим або 70-відсотковим етиловим спиртом. Щоб не погіршити проблему з вологою, кількість розчину на тканині має бути мінімальною. Без своєчасного та ретельного очищення солі та інші речовини можуть спричинити корозію контактів та інших компонентів гаджета.

Витягніть знімні деталі. Хоча популярність eSIM зростає, більшість смартфонів все ще використовують традиційні фізичні SIM-картки. Крім того, багато телефонів підтримують знімні накопичувачі microSD. Напевно, такі картки присутні і у вашому пристрої. У такому разі дістаньте їх. Це повинно зберегти SIM-картку і накопичувач від вологи, яка могла проникнути в апарат.

Зверніться до сервісного центру. Якщо телефон дорогий або ви боїтеся втратити важливі дані, розгляньте можливість звернутися за допомогою до сервісного центру. Чим швидше апарат потрапить до компетентного фахівця, тим більше шансів зберегти його працездатність. Але будьте готові заплатити за діагностику чи заміну пошкоджених деталей. У важких випадках на кшталт падіння смартфона у воду оперативний візит до сервісного центру може бути єдиним варіантом урятувати апарат.

Або просто дозвольте смартфону просохнути. Якщо у вас немає можливості швидко доставити гаджет фахівцям, покладіть його в чистому сухому місці з кімнатною температурою і сподівайтеся на краще. Щоб прискорити висихання вологи, можна направити на телефон увімкнений вентилятор.

Чого не варто робити з промоклим смартфоном

Не вмикайте пристрій та не під'єднуйте його до джерел живлення. Не забули про коротке замикання? Щоб запобігти його, не вмикайте телефон протягом щонайменше 24 годин з моменту його контакту з вологою. З тієї ж причини в жодному разі не під'єднуйте апарат до комп'ютерів, повербанків та енергомережі. Інакше ризикуєте зіпсувати не тільки сам пристрій, а й іншу техніку. Більше того, підключення мокрого телефону до розетки може призвести до ураження користувача струмом.

Не розбирайте апарат самостійно. У вас може виникнути бажання відкрити корпус і протерти апарат зсередини. Але краще цього не робити. Щоб розібрати смартфон, потрібні спеціальні інструменти та навички. Без них ви можете завдати пристрою ще більшої, ніж сама волога. Крім того, розібравши телефон самостійно, ви ризикуєте втратити гарантію.

Не кладіть гаджет біля джерел тепла. Сушити смартфон за допомогою опалювальної батареї, обігрівача, відкритого вогню або іншого джерела тепла — дуже погана ідея. Так можна не тільки остаточно зіпсувати апарат, а ще й викликати пожежу. Те саме варто сказати про тривале знаходження смартфона під прямими променями сонця, особливо в спеку. Також не рекомендується використовувати для сушіння фени або інші пристрої, що генерують потік гарячого повітря.

Не сушіть телефон в рисі. Ви могли чути, що намоклий апарат можна швидко просушити за допомогою зерен рису. Нібито вони так добре поглинають вологу, що можуть бути корисними. Насправді це популярна нісенітниця. Зерна не тільки не вберуть воду з апарата, але ще й можуть нашкодити йому: дрібні крихти рису здатні потрапити всередину пристрою і порушити роботу чутливих компонентів.

Які телефони не бояться води

Деякі смартфони захищені від проникнення рідини настільки, що можуть не боятися спрямованих на них потоків води або навіть занурення на невелику глибину.

Ви можете перевірити, чи належить до них ваш пристрій. Це легко зробити за допомогою так званого IP-рейтингу. Виробники техніки вказують його на характеристики водозахищених гаджетів.

Такий рейтинг записують у вигляді коду, що складається з абревіатури IP (від англ. ingress protection — захист від проникнення) та двох цифр поряд з нею. Перша цифра характеризує ступінь захисту від пилу. Але в цьому випадку нас цікавить лише друга, яка говорить про захист від проникнення води та інших рідин.

Якщо місце другої цифри в рейтингу вашого гаджета займає «7» або «8», він є водонепроникним. Наприклад, це стосується кодів IP57, IP67 або IP68. Подібним захистом може похвалитися більшість флагманських смартфонів. Теоретично вони повинні без шкоди переносити півгодинні занурення на глибину до одного-півтора метрів. Якщо друга цифра рейтингу — «5» або «6», апарат не можна занурювати, але він не боїться спрямованих на нього потоків води. Наприклад, про це свідчить код IP56.

До речі, водонепроникні та захищені від потоків рідини пристрої можна мити під краном. Але тільки в тому випадку, коли є впевненість, що такий апарат не падав і не був у сервісному центрі. Адже після пошкоджень чи неякісного ремонту будь-який захист може ослабнути.

Якщо друга цифра коду потрапляє в діапазон від «1» до «4», смартфон захищений лише від бризок. Наприклад, IP34. Якщо ж рейтинг для вашого пристрою не вказаний або на місці другої цифри стоїть «X» або «0», апарат взагалі не захищений від води. Наприклад, IP20.

Висновок: як врятувати намоклий телефон

Якщо ваш смартфон впав у воду або просто намок, якнайшвидше вимкніть його. Після цього протріть апарат і за наявності дістаньте SIM-картку з накопичувачем. Якщо є така можливість, терміново віднесіть телефон до сервісного центру, звернувшись за професійною допомогою. Якщо ж такий варіант вам не підходить, просто дайте гаджету просохнути.

У жодному разі не вмикайте пристрій і не підключайте його до джерел енергії, поки вся волога не випарується. Не намагайтеся розібрати гаджет самостійно, щоб протерти його зсередини. Крім того, не використовуйте для сушіння рис або зовнішні джерела тепла. Просто залиште пристрій у спокої на 24 години у сухому місці та сподівайтеся на краще. Якщо ви вчасно вжили перелічені заходи, є всі шанси врятувати апарат і збережені на ньому дані.

Максим Пономаренко - оглядач на Wookie.UA
Максим Пономаренко
оглядач на Wookie.UA