Зміст
Суперечки щодо необхідності антивірусів для Android не вщухають роками. Одні вважають ці програми корисними та дуже важливими, інші — абсолютно зайвими. То чи потрібен антивірус для Android? Насправді однозначної відповіді немає. Все залежить від звичок конкретного користувача, стану ОС на його смартфоні та інших факторів. Ми розібралися в темі та пропонуємо вам ознайомитись з нашими висновками.
Від яких загроз антивірус може захистити Android-смартфон
Як і, напевно, будь-яка інша операційна система, Android вразлива перед різними шкідливими програмами. Давайте розглянемо найпоширеніші категорії такого ПЗ та пов'язані з ними загрози.
- Здирники (ransomware): блокують доступ до смартфона та пропонують відновити його за певну суму. Зазвичай, така програма вказує номер анонімного криптогаманця для переказу грошей зловмиснику.
- Рекламні програми (adware): виводять на екран нав'язливі оголошення, які складно чи неможливо відключити без повного скидання системи.
- Криптомайнери (minening malware): непомітно для власника використовують процесор його смартфона для видобутку криптовалюти. Можуть сильно уповільнювати апарат.
- Боти (botware): змушують пристрій потай виконувати різні дії в мережі. Наприклад, розсилати спам чи брати участь у масових DoS-атаках на інтернет-сервери.
- Програми-шахраї (fraud malware): відображають фейкові повідомлення про злом, поломку або інші проблеми з пристроєм і пропонують швидко вирішити їх за винагороду.
- Шпигунські програми (spyware): крадуть логіни, паролі та іншу важливу для власника смартфона інформацію, яка потім може використовуватися для злому його облікових записів.
Хоча звичайні користувачі часто називають такі Android-програми вірусами, це не зовсім правильно. Адже вони не здатні розповсюджуватися шляхом самокопіювання. Як стверджує компанія Avast, яка спеціалізується на кібербезпеці, віруси на Android-пристроях взагалі не зустрічаються. Архітектура системи просто не дозволяє сторонньому коду самовідтворюватися.
Проте перелічені категорії ПЗ можуть завдати користувачам такої ж серйозної шкоди, як і віруси. Тож ігнорувати їх не варто. Такі програми зазвичай маскуються під корисні додатки або звичайні файли. В результаті, користувачі самі завантажують небезпечний код з інтернету на смартфон, навіть не усвідомлюючи загрози.
На щастя, хороший антивірус забезпечує ефективний комплексний захист не тільки від вірусів, а й від інших типів шкідливих програм. У тому числі — від згаданих вище. Тому антивірус потрібний кожному Android-смартфону.
Чи є в Android вбудований захист
Антивірус від Google. Більшість Android-смартфонів захищено безкоштовним вбудованим антивірусом. Він називається Play Protect («Play Захист») і входить до стандартного пакету сервісів Google.
Play Protect перевіряє на наявність загроз всі додатки перед встановленням. Це стосується ігор та програм з офіційного магазину Google Play, а також додатків із сторонніх джерел. Крім того, антивірус періодично сканує на предмет шкідливого програмного забезпечення весь пристрій і навіть стежить за безпекою сайтів, які користувач відкриває в браузері Google Chrome.
Якщо Play Protect виявляє підозрілу програму або посилання, він повідомляє про це користувачу. Антивірус також може переривати інсталяцію програми або блокувати сайт, якщо вважає це необхідним для захисту пристрою. Крім того, він здатний зупиняти та навіть видаляти шкідливі програми. Google постійно покращує захист, додаючи до свого антивірусу нові функції.
Play Protect увімкнено за замовчуванням. Якщо хочете перевірити статус роботи антивірусу, запустіть програму Google Play, натисніть на іконку користувача у верхньому правому куті та виберіть «Play Захист». Якщо захист працює, на наступному екрані з'явиться інформація про останню перевірку. Прямо тут можна вручну запустити сканування системи. Якщо ж антивірус вимкнений, ви побачите попередження системи про небезпеку і зможете включити його за допомогою відповідної кнопки.
Захисні сервіси від виробників смартфонів. Деякі компанії, які випускають Android-пристрої, інтегрують у свої апарати фірмові засоби захисту. Наприклад, у нових смартфонах Samsung Galaxy таку роль виконує сервіс Samsung Knox. Він працює як додатковий бар'єр, який ізолює ключові елементи системи та особисті дані користувача від шкідливого програмного забезпечення. Крім того, сервіс може сканувати пристрій та видаляти з нього небезпечні програми.
Чи потрібно встановлювати сторонній антивірус
Користувачам Android доступно чимало антивірусів від сторонніх розробників. Ось лише кілька популярних прикладів: Avast, AVG, Bitdefender, Eset, F-Secure, G Data, McAfee та Norton. Станом на початок 2024 року всі вони отримали найвищий рейтинг від незалежної організації AV-TEST, яка оцінює ефективність антивірусів. Ви можете завантажити будь-який з них із Google Play.
Рейтинг антивірусів для Android від AV-TEST
Теоретично кожен такий антивірус може доповнити Play Protect або інший вбудований захист, підвищивши загальний рівень безпеки пристрою. Але чи варто його встановлювати? Все залежить від вас.
Припустимо, що ви дотримуєтеся базових правил кібербезпеки: завантажуєте програми тільки з надійних офіційних магазинів на кшталт Google Play та Galaxy Store і регулярно оновлюєте ОС. Тоді, скоріше за все, буде достатньо і вбудованого антивіруса. Якщо ж у вас старий апарат, на якому давно не оновлюється Android, або ви встановлюєте програми із сумнівних джерел, додатковий антивірус не буде зайвим.
Антивіруси, доступні в Google Play
Окремо хочеться сказати про пристрої без інтегрованих засобів захисту. Наприклад, до них відносяться дуже старі апарати та смартфони бренду Huawei. На тих та інших Play Protect недоступний. На такий пристрій просто необхідно встановити антивірус. Інакше апарат залишиться взагалі без захисту.
Однак майте на увазі, що встановлені антивіруси можуть уповільнювати роботу смартфона. Крім того, у безкоштовному режимі вони пропонують користувачам лише частину своїх можливостей. За повноцінний захист треба платити.
Як максимально захистити дані на смартфоні
Хоча антивірус відіграє важливу роль у захисті пристрою, він не може убезпечити апарат від усього. Адже список кіберзагроз не обмежується лише шкідливими програмами. Не можна забувати, наприклад, про різні маніпуляції шахраїв і крадіжку даних через незахищені мережі. Щоб уберегти себе від цих та інших проблем, дотримуйтеся наступних порад.
Використовуйте менеджери паролів. В ідеалі для кожного облікового запису потрібно придумувати не просто складний, але ще й унікальний пароль. Все просто: якщо один з облікових записів зламають, решта не постраждає, адже вони будуть захищені іншими паролями. Але придумувати і тримати в пам’яті велику кількість символьних комбінацій складно. Найбільш надійно використовувати для цього спеціальні сервіси — менеджери паролів.
Уникайте публічних мереж Wi-Fi. Бездротові точки доступу в кафе, готелях та інших публічних місцях зазвичай недостатньо захищені від хакерів. Зловмисники можуть використовувати ці мережі Wi-Fi, щоб отримати доступ до ваших особистих даних. За можливості не користуйтеся публічними мережами. Якщо ж це необхідно, захищайте з'єднання за допомогою VPN-сервісів. Вони шифрують дані, що передаються, не дозволяючи їх вкрасти.
Налаштуйте двофакторну автентифікацію. Будь-який пароль можна зламати. Тому в усіх важливих сервісах варто включити додаткову перевірку користувача за допомогою SMS, дзвінка чи іншого способу. Якщо зловмисник дізнається ваш пароль, але не пройде перевірку, він не зможе увійти до вашого облікового запису.
Увімкніть блокування екрана. Захистіть дисплей паролем, графічним ключем або відбитком пальця. І обов'язково налаштуйте автоблокування, щоб захист самостійно спрацьовував через заданий час. У такому разі сторонні не зможуть отримати доступ до ваших даних на смартфоні, навіть якщо він загубиться або його буде вкрадено.
Перевіряйте посилання. Виявивши в повідомленні адресу сайту, не поспішайте на неї натискати — навіть якщо посилання веде на знайомий вам сервіс. Цей сайт може виявитися фальшивкою, яка вкраде ваші логін та пароль одразу після спроби увійти до облікового запису. Такий вид шахрайства називають фішингом. Щоб не стати його жертвою, уважно перевіряйте веб-адреси. Фальшиве посилання може відрізнятися від справжнього лише одним символом.
Висновки
Багато Android-смартфонів продаються з вбудованим антивірусом, який захищає їх від шкідливого ПЗ. Якщо ваш апарат не є винятком і ви дотримуєтеся базових правил безпеки, стандартного антивірусу має бути достатньо. Якщо ж на вашому смартфоні такого захисту немає, апарат давно не оновлюється або ви встановлюєте програми з неофіційних магазинів, краще все ж таки завантажити сторонній антивірус. У будь-якому випадку не забувайте про інші заходи безпеки на кшталт блокування екрана та двофакторної автентифікації.